Ara

API Nedir

API Nedir

API, Application Programming Interface'in(Uygulama Programlama Arayüzü) kısaltmasıdır. Facebook gibi bir uygulamayı her kullandığınızda, bir anlık mesaj gönderdiğinizde veya telefonunuzdaki hava durumunu her kontrol ettiğinizde bir API kullanıyorsunuz.

Cep telefonunuzda bir uygulama kullandığınızda, uygulama İnternete bağlanır ve bir sunucuya veri gönderir. Sunucu daha sonra bu verileri alır, yorumlar, gerekli eylemleri gerçekleştirir ve telefonunuza geri gönderir. Uygulama daha sonra bu verileri yorumlar ve size istediğiniz bilgileri okunabilir bir şekilde sunar. API budur - tüm bunlar API aracılığıyla gerçekleşir.

Sipariş verebileceğiniz seçeneklerden oluşan bir menüye sahip bir restoranda bir masada oturduğunuzu hayal edin. Mutfak, siparişinizi hazırlayacak “sistem” in bir parçasıdır. Eksik olan, siparişinizi mutfağa iletmek ve yemeğinizi masanıza geri götürmek için kritik bağlantıdır. Garsonun veya API'nin devreye girdiği yer burasıdır. Garson, isteğinizi veya siparişinizi alan ve mutfağa - sisteme - ne yapması gerektiğini söyleyen haberci veya API'dir. Sonra garson yanıtı size geri getirir.

Telefonunuzun verileri hiçbir zaman sunucuya tamamen açık değildir ve aynı şekilde sunucu, telefonunuza asla tam olarak maruz kalmaz. Bunun yerine, her biri küçük veri paketleriyle iletişim kurar ve paket servisi sipariş etmek gibi yalnızca gerekli olanı paylaşır. Restorana ne yemek istediğinizi söylersiniz, karşılığında neye ihtiyaçları olduğunu söylerler ve sonunda yemeğinizi alırsınız.

Yorumlar
Henüz Bu Gönderiye Yorum Yapılmamıştır.
Yorum Yapınız