Ara

Bitcoin ilk kez 60.000 doları aştı

Bitcoin ilk kez 60.000 doları aştı

Cryptocurrency Bitcoin ilk kez 60.000 $ 'ın (43.100 £) üzerine çıktı ve rekor kıran çalışmasını sürdürdü.

Geçen yılın sonundan bu yana değeri üç kattan fazla artmış olan Bitcoin, onu bir ödeme yöntemi olarak benimseyen tanınmış şirketler tarafından desteklenmektedir.

Ancak bazı analistler, bu son artışın kısmen bu hafta onaylanan devasa ABD teşvik paketinden kaynaklandığını söyledi.

Bitcoin'in geçen ayki toplam piyasa değeri 1 trilyon doları aştı.

Bununla birlikte, Bitcoin vahşi fiyat dalgalanmaları konusunda bir geçmişe sahip ve 2009'da oluşturulduğundan bu yana birkaç kez keskin bir şekilde düştü.

 

Son yükselişler büyük şirketler tarafından tetiklendi.

 

Şubat ayında Elon Musk, elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını ve bunu gelecekte arabaları için ödeme olarak kabul edeceğini açıkladı.

Mastercard ayrıca belirli kripto para birimlerini bir ödeme şekli olarak kabul etmeyi planlarken, dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock dijital para birimini kullanmanın yollarını araştırıyor.

Covid-19 salgını, Bitcoin'in fiyat artışında da rol oynadı, çünkü daha fazla insan alışveriş için çevrimiçi oluyor, fiziksel paralardan ve banknotlardan uzaklaşıyor.

Eleştirmenler, Bitcoin'in bir para birimi olmaktan çok piyasa manipülasyonuna açık spekülatif bir ticaret aracı olduğunu savunuyor.

İşlemleri gerçekleştirmek için büyük miktarda enerjiye ihtiyaç duyulduğu için çevresel etkileri konusunda da endişeler var.

 

Yorumlar
Henüz Bu Gönderiye Yorum Yapılmamıştır.
Yorum Yapınız