Ara

Çin'in en büyük otomobil markası Tesla'ya rakip olacak

Çin'in en büyük otomobil markası Tesla'ya rakip olacak

Çin'in en büyük otomobil üreticisi Geely, Tesla'yı alacağını umduğu birinci sınıf bir elektrikli otomobil markasını piyasaya sürüyor.

Volvo ve Lotus'un sahibi olan Çinli şirket, Salı günü Zeekr markasını Çin'in elektrikli araçlara (EV'ler) yönelik talebinden yararlanmak için duyurdu.

Elon Musk, karbon emisyonlarıyla mücadele planlarını övmek için Çin'deki cazibeli atağa devam ederken geliyor.

Tesla'nın kurucusu, arabalarının yerleşik kameraları hakkındaki Çin endişelerini gidermeye çalışıyor.

 

Geely ayrıca Londra siyah taksi üreticisi London EV Company'nin sahibidir ve hem benzinli motora hem de elektrikli bataryaya sahip olan plug-in hibrit taksiler üretmeye odaklanmıştır.

Kendi evinde yetiştirilen elektrikli araç markası Zeekr, geçtiğimiz yıl Çin'de en çok satan elektrikli araç modeli Model 3 olan Tesla'dan şiddetli bir rekabetle karşı karşıya kalacak. Aynı zamanda, sağlıklı satışlar gören Çinli gruplar Nio, Xpeng ve Li Auto ile rekabet edecek.

Geçtiğimiz hafta, Japon Nissan ve Fransa'dan PSA Peugeot Citroen'in Çinli ortağı Dongfeng Motor, yeni EV markası Voyah'ın Çinli müşterilere Temmuz ayında otomobilleri teslim etmeye başlayabileceğini söyledi.

Pekin, 2025 yılına kadar Çin'de satılan araçların beşte birinden fazlasının elektrikli olmasını istiyor.

Geely, Volkswagen'e benzer bir erişime sahip Çin'in ilk küresel otomobil üreticisi olma hedefine sahip. Volvo ve Lotus markalarının yanı sıra, Mercedes-Benz'in sahibi Daimler'de azınlık hissesine sahip.

 

Zeekr için başlangıç ​​stratejisi Çin pazarına odaklanacak, ancak aynı zamanda premium elektrikli araçlara yönelik artan küresel talep göz önüne alındığında denizaşırı fırsatları da keşfedecek.

Premium marka, Çin'in doğusunda Hefei'de yer alacak olan Lingling Technologies adlı yeni bir kuruluş altında faaliyet gösterecek.

 

 

Yorumlar
Henüz Bu Gönderiye Yorum Yapılmamıştır.
Yorum Yapınız