Ara

Danimarka dünyanın ilk enerji adasını inşa edecek

Danimarka dünyanın ilk  enerji adasını inşa edecek

Danimarka, Kuzey Denizi'nde dünyanın ilk enerji adasını inşa etmeye hazırlanıyor. 3 milyon haneye enerji üretme kapasitesine sahip olacak olan enerji adası, aynı zamanda Danimarka'nın şimdiye kadar gerçekleştirdiği en büyük inşaat projesi.

Dünyanın pek çok ülkesi, gezegenimizin yaşadığı iklim krizi sebebiyle geleceğe yönelik büyük adımlar atmaya başladı. Özellikle Avrupa ülkeleri bu konuda şu an için öncü ülkeler konumunda ve yeşil enerji için ciddi yatırımlar yapılıyor.

Danimarka da bu ülkelerin başında geliyor. 2030 yılına kadar ülkedeki sera gazı emisyonunu yüzde 70 oranda azaltmayı ve 2050 yılında ise sıfır karbon seviyesine gelmeyi taahhüt ettiği İklim Yasası çalışmaları kapsamında Danimarka, ilk büyük projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Kuzey Denizi'nde inşa edilecek olan dev enerji adası, rüzgar türbinleri ile enerji üretecek. Danimarka aynı zamanda geçtiğimiz Aralık ayında yine aynı yasa kapsamında Kuzey Denizi'nde gerçekleştirilen tüm petrol ve doğalgaz arama çalışmalarını durdurduğunu açıklamıştı.

 

Yorumlar
Henüz Bu Gönderiye Yorum Yapılmamıştır.
Yorum Yapınız