Ara

Elon Musk, Tesla araçlarının Çin'de casusluk için kullanıldığını yalanladı

Elon Musk, Tesla araçlarının Çin'de casusluk için kullanıldığını yalanladı

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, araçlarının Çin'i gözetlemek için kullanılması halinde firmasının "kapatılacağını" söylüyor.

Onun yorumları, Çin ordusunun Tesla otomobillerini tesislerinden yasakladığı yönündeki haberlere yanıt olarak geldi.

Ordu, arabalara takılan kameralarla toplanan verilerle ilgili güvenlik endişelerini dile getirdi.

Çin, Tesla'nın ABD'den sonraki en büyük pazarı ve firmanın 2020'deki küresel satışlarının yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.

Cumartesi günü Musk, bir işletme yabancı bir hükümeti casusluk yaparsa, "bu şirket için olumsuz etkilerin son derece kötü olacağını" söyledi.

Musk, etkili bir Çin iş forumuna video bağlantısı aracılığıyla "Herhangi bir bilgiyle çok gizli kalmamız için çok güçlü bir teşvik var" dedi. "Tesla, Çin'de veya herhangi bir yerde casusluk yapmak için araba kullanırsa, kapatılırız."

 

Musk, Tesla'nın Kaliforniya'da bulunduğu Çin ve ABD arasında karşılıklı güveni artırmaya çağırdı.

Çin'in sahip olduğu video platformu TikTok'a atıfta bulunarak, hassas verileri kendi hükümetleriyle paylaşan şirketlerle ilgili endişeleri önemsiz göstermeye çalıştı.

 

Musk, "Casusluk olsa bile, diğer ülke ne öğrenirdi ve bu gerçekten fark eder mi?" Dedi Bay Musk.

Elon Musk'ın otomobil firması, 2018'de Şangay fabrikası için onay kazandı ve Çin'de tamamen kendisine ait bir fabrikayı işleten ilk yabancı otomobil üreticisi oldu.

Çin, dünyanın en büyük otomobil pazarıdır ve hükümeti, elektrikli araçların benimsenmesini büyük ölçüde teşvik etmektedir. Bu talep Tesla'nın 2020'de 721 milyon $ (519 milyon £) kar elde etmesine yardımcı oldu.

 

Yorumlar
Henüz Bu Gönderiye Yorum Yapılmamıştır.
Yorum Yapınız