Ara

Fortnite yapımcısı Epic Games, İngiltere'de Apple ve Google'a dava açtı

Fortnite yapımcısı Epic Games, İngiltere'de Apple ve Google'a dava açtı

Hit oyun Fortnite'ın arkasındaki stüdyo Epic Games, Birleşik Krallık'ta Apple ve Google'a karşı yasal işlem başlattı.

 

Hem Apple hem de Google, geliştiricilerden aldıkları satış kesintisi nedeniyle Fortnite'ı akıllı telefon uygulama mağazalarından arka arkaya kaldırdı.

Epic Games, iki teknoloji devinin kurallarının İngiltere rekabet yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Ancak her iki şirket de Epic Games'in ödeme sistemlerini atlatmaya çalışarak şartlarını ve koşullarını ihlal ettiğini söylüyor.

Apple, Epic Games'in eyleminin "umursamaz" olduğunu söyledi.

 

Anlaşmazlık ne hakkında?

 

İnsanlar Apple'ın App Store veya Google Play mağazasında bir uygulama, abonelik veya uygulama içi öğe satın aldıklarında, teknoloji devleri ücretten bir pay alıyor.

Bazı durumlarda oran daha düşük olmasına rağmen, tipik olarak% 30'luk bir kesinti alırlar.

Bu nedenle, bazı şirketler, kullanıcılar web siteleri yerine doğrudan uygulamadan satın aldıklarında abonelikler için daha fazla ücret alırken, diğerleri uygulama içi abonelikleri hiç satmaz. Şirketlerin uygulama kullanıcılarına daha ucuz bir teklifin mevcut olduğunu söylemesi de yasaklandı.

Epic Games daha önce, oyunlarını geliştirmek için harcadığı para ve çaba göz önüne alındığında% 30'luk bir kesintinin çok fazla olduğunu düşündüğünü söylemişti.

Ağustos 2020'de şirket, Fortnite oyuncularının doğrudan Epic'ten daha düşük bir fiyata sanal para satın almasına izin vermek için Apple ve Google ödeme sistemlerini atladı.

Her iki uygulama mağazası da Fortnite'ı hizmetlerinden kaldırdı ve Apple, Epic Games'in geliştirici hesabını feshetti.

 

Birleşik Krallık davası ne hakkındadır?

 

İngiltere'nin Rekabet Temyiz Mahkemesine (CTA) sunulan belgelerde Epic Games, Apple ve Google'ın akıllı telefon işletim sistemleri üzerindeki hakimiyetlerini kötüye kullandığını iddia ediyor .

Apple, yalnızca iPhone'ları için iOS üretirken, Google'ın Android yazılımı açık kaynaklı olduğundan teoride herhangi bir akıllı telefon üreticisi onu kullanabilir.

Bununla birlikte, Google ayrıca, akıllı telefonlarda en popüler hizmetlerden bazılarına güç veren Haritalar, Arama ve Play Store gibi bir dizi tescilli araçlar da üretir. Telefon üreticileri, cihazlarında kullanmak için Google ile bir anlaşma yapmalıdır.

Epic Games, her iki şirketin de gücünü şu şekilde kötüye kullandığını iddia ediyor:

  • alternatif uygulama mağazalarından gelen rekabeti haksız bir şekilde kısıtlamak
  • geliştiricilerin satın alma işlemleri için kendi ödeme işleme hizmetlerini kullanmalarını engelleme
  • "uygulamaların dağıtımı için adil olmayan fiyatlar" almak

Epic Games mali bir ödeme peşinde değil, bunun yerine mahkemenin Apple ve Google'a şu emir vermesini istiyor:

  • Epic Games'in yazılımını ve hesaplarını eski haline getirin
  • geliştiricilerin uygulamalarında kendi ödeme işleme sistemlerini kullanmalarına izin verin
  • tüketicilerin Epic Games'in yazılımını App Store veya Google Play dışında indirmesine izin verin

Epic Games yaptığı açıklamada, "Bunun, Apple ve Google'ın pazar gücünü kötüye kullanmasından etkilenen Birleşik Krallık'taki ve dünyadaki tüketiciler ve geliştiriciler adına yapılması gereken önemli bir argüman olduğuna inanıyoruz." Dedi.

ABD ve Avustralya'da benzer yasal işlem başlattı.

21 Ocak Perşembe günü CTA, Epic Games'in ABD merkezli Apple ve Google bölümlerini yasal işlemine dahil edip edemeyeceğine karar verecek.

 

Apple ve Google nasıl tepki verdi?

 

Apple, önceliğinin "yazılım indirmek için güvenli ve güvenilir bir yer" oluşturmak olduğunu ve kurallarını tüm geliştiricilere eşit şekilde uyguladığını söyledi.

"Epic, uygulamasında Apple tarafından incelenmeyen veya onaylanmayan bir özelliği etkinleştirdi ve bunu, App Store yönergelerini ihlal etme niyetiyle yaptılar" denildi.

"Onların umursamaz davranışları müşterilerin piyonları oldu ve bunu Birleşik Krallık'taki mahkemelere açıklığa kavuşturmak için sabırsızlanıyoruz."

Google, "Açık Android ekosistemi, geliştiricilerin uygulamaları birden çok uygulama mağazası aracılığıyla dağıtmasına olanak tanır. Play Store'u kullanmayı seçen oyun geliştiricileri için, geliştiriciler için adil olan ve mağazayı kullanıcılar için güvenli tutan tutarlı politikalarımız var."

Fortnite'ı Google Play mağazasına geri getirme konusunda Epic Games ile "tartışmalara devam etme" fırsatını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

 

 

Yorumlar
Henüz Bu Gönderiye Yorum Yapılmamıştır.
Yorum Yapınız