Ara

Microsoft, artırılmış gerçeklik gözlüklerini ABD ordusuna satacak

Microsoft, artırılmış gerçeklik gözlüklerini ABD ordusuna satacak

ABD'li teknoloji devi Microsoft, 10 yıl içinde 21.9 milyar $ (15.9 milyar £) değerinde bir tampon anlaşmayla ABD ordusuna artırılmış gerçeklik kulaklıkları satacak.

Kulaklıklar, kullanıcıların gerçek ortamlarının üzerine yerleştirilmiş hologramları görmelerine olanak tanıyan HoloLens ürününü temel alır.

Sözleşme, ABD'de üretilecek 120.000'den fazla kulaklık için yapıldı.

Çarşamba günü yapılan açıklamanın ardından Microsoft hisseleri% 3 arttı.

 

 

Arttırılmış gerçeklik

Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklikten farklıdır, çünkü tamamen yeni bir ortamla değiştirmek yerine kullanıcının mevcut görüş alanına grafikler ekler.

Sonuç olarak kullanıcılar, halihazırda gördüklerine daha fazla bilgi ekleyebilen "uyarı ekranlarını" veya holografları görebilir.

 

HoloLens, ticari olarak kulaklık başına 3.500 $ 'a satılıyor ve Microsoft bunu öncelikle, genellikle özelleştirilmiş yazılım uygulamalarıyla eşleştiren işletmelere satıyor.

Teknolojinin kullanıcıları arasında mimarlık firmaları, hastaneler, üniversiteler, otomobil üreticileri ve ABD uzay ajansı Nasa yer alıyor.

 

 

Microsoft, Hololens'in askeri düzeyde bir versiyonu olan Integrated Visual Augmentation System (IVAS) adı verilen prototip oluşturma aşamasında geçtiğimiz iki yıl boyunca ABD Ordusu ile birlikte çalıştı.

Şirket, Ordunun projenin üretim aşamasına geçtiğini söyledi.

Bir blog gönderisinde Microsoft, kulaklıkların "askerleri daha güvenli tutacağını ve daha etkili hale getireceğini" söyledi.

 

 

Gönderide, "Program, çeşitli senaryolarda bilgi paylaşımına ve karar almaya olanak tanıyan gelişmiş durumsal farkındalık sağlıyor." Dedi.

 

Microsoft'un 2018'de 480 milyon dolarlık IVAS sözleşmesini duyurmasının ardından en az 94 işçi, anlaşmayı iptal etmesi ve "her türlü silah teknolojisini" geliştirmeyi durdurması için şirkete dilekçe verdi.

 

Yorumlar
Henüz Bu Gönderiye Yorum Yapılmamıştır.
Yorum Yapınız