Ara

Mobil Programlama

Mobil Programlama

Mobil Programlama

Bir yazılımcı için mobil programlama bazen hobi bazen iş kapısı olarak görülebilir.Bulunduğumuz dönemde bir çok platform üzerinden mobil programlama yapmak basitleştirilmiş ve teknolojisi geliştirilmiştir.Şu an mobil uygulama geliştirmek için en mantıklı iki yol vardır.Biri Google’ın çıkarmış olduğu dart dili ile kodlanan Flutter,diğeri ise Facebook tarafından çıkarılmış olan javascript dili ile kodlanan React-Native.İkisinide kullanmış biri olarak tavsiyem flutter dan yanadır.Şu an react-native ve flutter karşılaştırması yapmayacağım o bambaşka bir konu olur.Konumuza dönecek olursak mobil uygulama geliştirmesi mobil işletim sistemleri için yeni uygulamaların oluşturulduğu süreçtir.

 Mobil uygulama geliştirme dilleri arasında popüleritesi en yüksek olan android cihazlarda java ve kotlin dilleridir.İos tarafında ise swift dili ile uygula geliştirmek için Apple tarafından oluşturulmuştur

Android uygulamaları java,kotlin,c++,go,dart,javascript gibi dillerle geliştirmek android yazılım geliştirme kiti(SDK) ile mümkündür.

Android yazılım geliştirme kiti (SDK), kapsamlı bir geliştirme araçları seti içerir. Bunlar bir hata ayıklayıcı , kitaplıklar , QEMU tabanlı bir el cihazı emülatörü , dokümantasyon, örnek kod ve öğreticileri içerir.

İnternet tarayıcısı üzerinden android uygulamalar geliştirmekte mümkündür.Bunların arasında kullandığım ve tavsiye edebileceğim “App Inventor” ve “kodular” ‘dır.Uygulamalar sürükle bırak metodu ile bu iki platformda da yapılmaktadır.Arka planda çalışacak kodlar ise yapboz yapar gibi eğlenceli bir şekilde yapılmaktadır.Ancak bu iki platformunda ortak eksi noktaları vardır.Özellikle yapabilecekleriniz size verilen kot blokları ile sınırlı olduğu için yeteri kadar profesyonel çalışmak mümkün değildir.Arayüz tasarımları yapmak özellikle app inventor ile modern bir yapı oluşturma imkanı vermemektedir.

Mobil uygulama geliştirme ortamı Android Studio ile imkan sağlamaktadır. Android Studio, Android için resmi tümleşik geliştirme ortamıdır. 16 Mayıs 2013 tarihinde Google I/O etkinliğinde tanıtılmıştır. Android Studio, IntelliJ IDEA'ya dayalı olup Android geliştirme için özel olarak tasarlanmıştır.Android Studio ya ücretsiz erişilebilir.

 

Yorumlar
Henüz Bu Gönderiye Yorum Yapılmamıştır.
Yorum Yapınız