Ara

Polonya sosyal medyada 'ifade özgürlüğü' yasasını önerdi

Polonya sosyal medyada 'ifade özgürlüğü' yasasını önerdi

Polonya hükümeti, sosyal medya platformlarının içeriği silmesini veya Polonya yasalarını ihlal etmeyen kullanıcıları yasaklamasını önlemek için yeni bir yasa önerdi.

 

Önerilen tasarı, sosyal ağların silinen gönderileri veya hesapları geri getiremediği için 50 milyon zlotiye (9,8 milyon sterlin, 13,4 milyon dolar) kadar para cezasına çarptırıldığını gösteriyor.

 

Adalet Bakanı Zbigniew Ziobro Cuma günü "ifade özgürlüğünün korunması" tasarısını duyurdu.

 

Yasa ayrıca bir "ifade özgürlüğü konseyi" kuracak.

 

Bay Ziobro, konseyin silinen içeriği geri yüklemesi için Facebook veya Twitter gibi sosyal ağlar sipariş edebileceğini veya bir incelemeden sonra bir kullanıcının hesabının engelini kaldırabileceğini söyledi.

 

Polonya'daki engellenmiş veya içeriği silinmiş sosyal medya kullanıcıları, doğrudan platforma şikayette bulunabilecek ve bu da 24 saat içinde yanıt vermelidir.

Bir sosyal medya şirketi bir emre uymayı reddederse, konsey 50.000 ila 50 milyon zloti arasında para cezası verebilir.

 

Bay Ziobro, Polonya hükümetinde aşırı sağcı bir küçük koalisyon ortağına liderlik ediyor. Partisi, geleneksel Roma Katolik değerlerinin LGBT haklarından tehdit altında olduğunu iddia ediyor.

 

Büyük internet şirketlerinin ifade özgürlüğünü giderek daha fazla sınırladığını söyledi.

Ziobro, geçtiğimiz günlerde, "İdeolojik sansürün kurbanları aynı zamanda Polonya'da faaliyet gösteren çeşitli grupların da temsilcileridir, bu grupların içerikleri sırf görüşlerini ifade ettikleri ve kabul edilemez değerlere atıfta bulundukları için kaldırılır veya engellenir.

 

Ziobro, teklif edilen yasa tasarısı uyarınca, ifade özgürlüğü konseyinin üyelerinin çoğulculuğu korumak amacıyla parlamentoda beşte üçlük çoğunluk oyuyla altı yıllığına atanacağını söyledi. Politikacı değil, uzman olacaklardı.

 

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, internette ifade özgürlüğünü korumanın kendisi için bir öncelik olduğunu söyledi ve "siyasi doğruluğa" karşı uyarıda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın hesabını askıya alan Facebook'ta "Sansür kabul edilmez ve kabul edilemez" diye yazdı.

 

Cuma günü, Rzeczpospolita günlük gazetesi isimsiz bir hükümet kaynağından alıntı yaptı ve Morawiecki'nin konuyu düzenlemek için AB'de lobi yapacağını, çünkü iç düzenlemelerin AB çapında destek olmadan etkisiz kalacağını söyledi.

 

Adalet bakan yardımcısı Sebastian Kaleta'ya göre, tedbirler önümüzdeki Ocak ayına kadar yürürlüğe girebilir.

Twitter'ın Başkan Trump'ı yasaklaması Avrupa'da bazı eleştirilere yol açtı ve Almanya Başbakanı Angela Merkel bunu "sorunlu" olarak nitelendirdi.

 

 

Yorumlar
Henüz Bu Gönderiye Yorum Yapılmamıştır.
Yorum Yapınız