Ara

SpaceX Falcon 9 roketi dokuzuncu kez fırlatıldı ve 60'dan fazla Starlink uydusunu yörüngeye getirdi

SpaceX Falcon 9 roketi dokuzuncu kez fırlatıldı ve 60'dan fazla Starlink uydusunu yörüngeye getirdi

Şirket, bir SpaceX Falcon 9 roketinin Pazar günü en son 60 Starlink uydusunu yörüngeye fırlattığını ve Dünya'ya başarıyla geri döndüğünü ve Atlantik Okyanusu'ndaki Elbette Seni Hala Seviyorum drone gemisine indiğini duyurdu .

SpaceX, daha önceki beş Starlink lansmanının ve Crew Dragon kapsülü için DM-1 görevinin bir parçası olan Pazar günkü görevin, bu Falcon 9 güçlendirici için rekor bir dokuzuncu uçuş ve iniş olduğunu söyledi .

Uydular, SpaceX'in Dünya üzerindeki kırsal alanlara internet bağlantısı sağlamak için inşa ettiği büyüyen Starlink takımyıldızının bir parçasıdır. Şirket , proje kapsamında 12.000 uydu fırlatma iznine sahip ve şu ana kadar yörüngede 1.000'den fazla uydu bulunuyor .

Starlink'in geçen yıl başlattığı beta programında da 10.000'e yakın kullanıcısı var. Bir yönlendirici ve antenle birlikte gelen Starlink kiti, 70 ila 130 Mbps arasındaki internet hızları için aylık 99 $ abonelikle 499 $ 'a mal oluyor. Şirket geçtiğimiz ay ABD, Kanada ve İngiltere'de Starlink için 99 $ depozito ücreti ile ön siparişler açtı .

NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi'nden Pazar günkü fırlatma, geçtiğimiz birkaç gün içinde Falcon 9 roketlerinden birini Perşembe günü Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu'ndan havaya fırlatan SpaceX için ikinci oldu. Bu fırlatma ayrıca 60 uyduyu yörüngeye getirdi. Bir sonraki Starlink lansmanı geçici olarak 21 Mart'ta Cape Canaveral'dan planlanıyor.

 

Yorumlar
Henüz Bu Gönderiye Yorum Yapılmamıştır.
Yorum Yapınız