Ara

Virgin Hyperloop pod taşımacılığı ilk yolcu yolculuğunu test ediyor

Virgin Hyperloop pod taşımacılığı ilk yolcu yolculuğunu test ediyor

Virgin Hyperloop, Nevada çölünde yolcularla ilk yolculuğunu denedi.

Fütüristik taşıma konsepti, yolcuları yüksek hızlarda taşıyan vakum tüplerinin içindeki bölmeleri içerir.

Duruşmada, her ikisi de şirket personeli olan iki yolcu, 500 metrelik bir test pistinin uzunluğunu 15 saniyede, 107 mil / saate (172 km / sa) ulaştı.

Ancak bu, Virgin'in 1.000 km / saatin üzerindeki seyahat hızlarına yönelik hedeflerinin bir kısmı.

Virgin Hyperloop konsepti geliştiren tek firma değil ama daha önce kimse yolcu taşımadı.

Müşteri deneyimi direktörü Sara Luchian, gemideki iki kişiden biriydi ve olaydan kısa bir süre sonra BBC'ye deneyimi "hem psikolojik hem de fiziksel olarak canlandırıcı" olarak nitelendirdi.

O ve baş teknoloji sorumlusu Josh Giegel, Pazar günü öğleden sonra Las Vegas'ın dışında gerçekleşen etkinlik için uçuş kıyafeti yerine basit yün ve kot pantolon giydi. Bayan Luchian, ivmenin daha uzun bir yolda olacağından "daha hızlı" olmasına rağmen, yolculuğun pürüzsüz ve "bir lunapark treni gibi olmadığını" söyledi. İkisinin de hasta hissetmediğini ekledi.

Hızlarının, pistin uzunluğu ve gereken hızlanma nedeniyle engellendiğini söyledi.

Yıllarını geliştirmeye harcayan konsept, Tesla'nın kurucusu Elon Musk'un önerisine dayanıyor . Bazı eleştirmenler bunu bilim kurgu olarak tanımladı.

Dünyanın en hızlı manyetik kaldırma (maglev) trenlerine dayanır ve daha sonra vakum tüplerinin içinde hızlanarak daha hızlı yapılır.

Maglev tren hız dünya rekoru 2015 yılında kuruldu , bir Japon tren Fuji Dağı yakınındaki bir test vadede 374mph ulaştığında.

2014'te kurulan Virgin Hyperloop, Virgin Group'tan 2017'de yatırım aldı. Daha önce Hyperloop One ve Virgin Hyperloop One olarak biliniyordu.

O zamandan beri firmadan ayrılan Virgin Hyperloop One'ın patronu Rob Lloyd, 2018'deki bir BBC röportajında, teoride hızın insanların Londra'nın zıt taraflarında 45 mil uzaklıktaki Gatwick ve Heathrow havaalanları arasında dört dakika içinde seyahat etmesini sağlayacağını söyledi .

 

Los Angeles merkezli Virgin Hyperloop, Dubai ile Abu Dabi arasında mevcut toplu taşıma araçlarıyla bir saatten fazla süren varsayımsal 12 dakikalık bağlantı dahil olmak üzere diğer ülkelerdeki kavramları da araştırıyor .

Eleştirmenler, Hyperloop seyahat sistemlerinin, hem planlama izni alma hem de her seyahat yolu için geniş tüp ağları oluşturma gibi önemli bir taahhüdü içereceğini belirtti.

Bayan Luchian, potansiyel zorlukları kabul ediyor ve şöyle diyor: "Elbette inşa edilecek çok fazla altyapı var, ancak insanların mümkün olmadığını düşündüğü pek çok riski azalttığımızı düşünüyorum."

“Altyapı, hükümetteki pek çok insan için çok önemli bir odak noktası. İnsanların çözüm aradığını biliyoruz. Geleceğin ulaşımını arıyorlar. Bugünün veya dünün ulaşım sistemlerini inşa etmeye ve aynı şeylerle karşılaşmaya devam edebiliriz. getirdikleri sorunlar ya da bu sorunları çözen bir şey inşa etmeye gerçekten bakabiliriz. "

 

Yorumlar
Henüz Bu Gönderiye Yorum Yapılmamıştır.
Yorum Yapınız